0(312) 466 94 66

"Bizimle Sağlıklı Gülümseyin"


 
Ağız ve Diş Sağlığı

Doğal dişlerin yapı maddesi nedir?

Diş Mine, Dentin, Sement ve Pulpadan (diş özü) oluşur.

Mine: Vücuttaki en sert maddedir. Doğla dişi en dıştan koruyucu bir katman olarak çevreler.

Dentin:Minenin altındaki tabakadır. Yetişkin bir insan dişinin % 75 ini oluşturur. Kemikle aynı yoğunluğa sahip olmasına rağmen ısıya ve dokunmaya duyarlıdır.

Pulpa (Diş Özü): Dişin orta kısmına ve burada bulunan yumuşak dokuya verilen isimdir. Kökün ucuna kadar devam eder. Bu kısımda kan damarları yer alır ve bu damarlar sayesinde diş enfeksiyondan korunur ve daima aktif halde kalır.

 

Sement:Kökün etrafını kapsayan kemiksi bir tabakadır. Çok incedir, diş kökünün çene kemiğine tutunmasını sağlar ve % 65 organik maddedir. Bazen kök etrafında ve kök ucunda aşırı sement birikebilir. Buna ‘’Hiper semontoz’’ denir.

 

DİŞLER NE İŞE YARAR ?

 1. Kesici Dişler: Alt ve üst çenedeki ön dişler kesici diş olarak adlandırılır. Üst çenede genişliği 9-10 mm olanlar orta kesici, 6-7 mm olanlar ise üst yan kesicilerdir. Alt orta ve yan kesicilerin genişlikleri ise 6-7 mm arasındadır.

 1. Kaninler (Köpek Dişler):Köpek dişi” ve “göz dişi” adı da verilen kaninler kesici dişlerden sonra gelir, alt ve üst çenede sağlı-sollu birerden dört (4)tanedir. Uçları sivri olup koparmaya yararlar.

 

 1. Azı Dişler: Kaninlerin arkasında, azı dişleri yer alır. Yapı olarak birbirinden farklı olan azı dişleri, her bir yarım çenede, iki küçük azı, üç de büyük azı olmak üzere beşer tane ve bir çenede toplam on (10) tanedir. Bütün küçük azıların çiğneme ve kenetlenmeye yarayan ikişer tümsekçikleri vardır. Üst çenedeki büyük azıların dörder tümsekçiği; alt çenedeki büyük azıların beşer tümsekçiği vardır.

 1. Akıl Dişleri- Üçüncü Büyük Azılar-Yirmi Yaş Dişleri: Akıl dişleri ayrı bölümde incelenmiştir. Burada, sadece şekillerinin ve kök sayılarının çok değişik olduğunu belirtmekle yetiniyoruz.

 
 
Diş Check-Up

Sağlığınız bizim için önemlidir.

Diş Check Up'ınızı Ertelemeyin!

5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine ve ideal kilolarına ulaşamamalarına,

Hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara,
39-69 yaş grubunda yedi kat daha fazla kalp hastalığına neden olmaktadır.

Neden Diş Check Up’ı?
Diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen gıda maddeleri şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan kolay temizlenemeyen maddelerdir. Bunları tamamen kesmek değil, ancak belirli bir düzen içinde tüketmek ve sonrasında diş temizliğinin yapılması çürüğün önlenmesi için gereklidir. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde diş çürüğü eskiye oranla daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarının değişmesidir. Günümüzde hazır gıda sektöründeki gelişmeyle bu tür gıdaların tüketimi artmıştır. Bisküvi, şeker, çikolata, kola gibi her an elimizin altında olan bu gıda maddeleri dişlerin üzerinde yapışıp kalan ve asit oluşturan maddeler oldukları için diş çürüğünün artışının başta gelen nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı tedavilerinde erken teşhis yapılacak tedavinin daha basit ve daha az maliyetli olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle diş check-upı önemlidir.
Çocuklarda ilk kalıcı dişler 6 yaşında sürmeye başlarlar (6 yaş dişleri). 6-12 yaşları arasında süt dişleri sallanır ve alttan gelen kalıcı dişler onların yerini alır. Ağız ve diş sağlığı insanın tüm yaşamı boyunca önemli olmakla beraber 6-12 yaş arası daimi dişler ağızda yerini aldığından bu dönem daha fazla önem kazanmaktadır.

Bir ömür boyu ağız içinde bulunacak olan daimi dişlerin temelinin iyi olması ilerleyen dönemlerinde oluşacak diş sorunlarını engelleyecektir.

 

 
   
 
Hizmetlerimiz

 • İmplant

 • Estetik Diş Hekimliği

 • Ortodonti

 • Çene Cerrahisi

 • Konservatif Dolgular

 • Endodonti

 • Periodontoloji

 • Çocuk Diş Hekimliği

 • Beyazlatma

 • Protez ve Kuron
 
 
Protez ve Kuron

Diş Protezi'nin Amacı Nedir?

 

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.


 

Kuron nedir ve niçin kullanılır?

Hasarlı bir dişi yeniden eski haline getirmek için dişe uygulanan bir kaplamadır. Amacı dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır. Kuron aşağıdaki durumlarda yapılabilir,

 • yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için,

 • zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için,

 • bir diş implant’ına üst yapı olarak,

 • kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için.

Bir kron nasıl yerleştirilir?

Kronlama işlemi birkaç adımda yapılır. Dişinizin çürük kısımları varsa temizlenir ve dişin tam bir modelinin elde edilebilmesi için ölçü alınır. Elde edilen modele göre kuronunuz son halini alacaktır. Kron tamamen hazır hale geldiğinde, gerekli ayarlamalar yaptıktan sonra yerine yerleştirecektir. Siz ve diş hekiminiz, görünüşünden ve konumundan memnun kaldıktan sonra kuron daimi olarak yapıştırılır.

Kuronların bakımı nasıl yapılır?

Dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve bir defa da diş ipi ile temizlemelisiniz. Bu temizleme işlemi, bakterilerden oluşan plakları ortadan kaldıracaktır. Bu konudaki en önemli nokta diş ve dişetinizin birleştiği bölgedeki (sulcus) plakların temizlenmesidir. Kuronların kırılmasını veya zarar görmesini önlemek için, sert yiyecek ve nesneleri çiğnemekten kaçınmak gerekir. Yine her durumda olduğu gibi diş hekiminizi rutin olarak ziyaret etmeniz, kuronların ömrünü uzatacaktır.

Tamamlanmış bir kuronun görünümü nasıldır?

Öncelikli hedeflerimizden biri de yapay dişi, doğal dişe mümkün olduğunca benzetmektir. Bunu başarabilmek için renk, şekil, ısırma ve doğal ile yapay dişlerinizin her ikisinin de boyutları göz önüne alınır. Bu faktörlerden herhangi biri görünüşünüzü önemli ölçüde etkileyebilir.

 

Köprü veya sabit protez tam olarak nedir?

Bir veya birden fazla dişin kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için, komşu dişlerden destek alınması esasına dayanan bir tedavi şeklidir. İki türü vardır;

 • Sabit köprü, bağlantıları sadece bir uzman tarafından koparılabilir.

 • Hareketli köprü, ağız temizliği esnasında kişi tarafından çıkarılabilir. Ancak günümüzde pek uygulanmamaktadır.

Niçin köprüye ihtiyaç duyulur?

Görünümünüz, diş sağlığınız ve diş – çene işlevleri için gereklidirler. Bir köprü yüzünüzün doğal şeklinin korunmasında ve dudak – yanak'ın desteklenmesinde yardımcı olabilir. Bir azı dişinizin kaybı, yüzünüzün olduğundan daha yaşlı ve yıpranmış görünmesine sebep olabilir.

Daha da önemlisi eksik dişlerin giderilmemesi ağız ve diş sağlığını bozar. Her bir diş, bir diğerini tamamlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bir diş kaybedildiğinde, diğer dişler kayıp dişin oluşturduğu boşluğa doğru zaman içinde hareket eder veya eğilirler. Karşı çenedeki diş de boşluğa uzar. Bu alışılmadık diş hareketleri, hem dişte hem de dişetinde gerilimlere yol açar. Bütün bunlara ilaveten, dişeti ve kemik dokularda tahribat meydana gelir. Normal - doğal diş temasları bozulduğu için, dolayısıyla fizyolojik temizlik de engellendiğinden, dişler çürümeye eğilimli hale gelirler.

Bir diş kaybedildikten hemen sonra

 

Geride kalan dişlerin sürüklenerek şekil bozukluğu oluşturması

Kayıp dişler çiğneme ve konuşmayı olumsuz yönde etkiler. Konuşurken bir çok sesi çıkarmaya yardımcı oldukları için düzgün konuşmak eksiksiz bir diş yapısıyla mümkündür. Ayrıca, tek taraflı çiğnemek eklemlere patolojik yük bindirir.

Farklı tipte köprüler mevcut mudur?

İmplantlar, yapay dişi doğrudan çeneye veya dişetinin altına tuttururlar. İmplant işlemi, cerrahi müdahale gerektirdiğinden, genel sağlığın yerinde olması ve implantın yerleştirilebilmesi için yeterli kemik yapısına sahip olması gerekir.

Bazı örneklerde, adeziv sistemle (bonding) yapılan köprüler de (maryland) kayıp dişlerin telafisi için kullanılır. Bu köprüler, diğer dişlere özel bir işlemle tutturuldukları için kuronlama işlemine gerek yoktur.

 
 
Fotoğraflar
 
   

HF Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Edjos.com - Dentkonsept.com - Dentrealmarket.com
Edjos Media