0(312) 466 94 66

"Bizimle Sağlıklı Gülümseyin"


 
Ağız ve Diş Sağlığı

Doğal dişlerin yapı maddesi nedir?

Diş Mine, Dentin, Sement ve Pulpadan (diş özü) oluşur.

Mine: Vücuttaki en sert maddedir. Doğla dişi en dıştan koruyucu bir katman olarak çevreler.

Dentin:Minenin altındaki tabakadır. Yetişkin bir insan dişinin % 75 ini oluşturur. Kemikle aynı yoğunluğa sahip olmasına rağmen ısıya ve dokunmaya duyarlıdır.

Pulpa (Diş Özü): Dişin orta kısmına ve burada bulunan yumuşak dokuya verilen isimdir. Kökün ucuna kadar devam eder. Bu kısımda kan damarları yer alır ve bu damarlar sayesinde diş enfeksiyondan korunur ve daima aktif halde kalır.

 

Sement:Kökün etrafını kapsayan kemiksi bir tabakadır. Çok incedir, diş kökünün çene kemiğine tutunmasını sağlar ve % 65 organik maddedir. Bazen kök etrafında ve kök ucunda aşırı sement birikebilir. Buna ‘’Hiper semontoz’’ denir.

 

DİŞLER NE İŞE YARAR ?

 1. Kesici Dişler: Alt ve üst çenedeki ön dişler kesici diş olarak adlandırılır. Üst çenede genişliği 9-10 mm olanlar orta kesici, 6-7 mm olanlar ise üst yan kesicilerdir. Alt orta ve yan kesicilerin genişlikleri ise 6-7 mm arasındadır.

 1. Kaninler (Köpek Dişler):Köpek dişi” ve “göz dişi” adı da verilen kaninler kesici dişlerden sonra gelir, alt ve üst çenede sağlı-sollu birerden dört (4)tanedir. Uçları sivri olup koparmaya yararlar.

 

 1. Azı Dişler: Kaninlerin arkasında, azı dişleri yer alır. Yapı olarak birbirinden farklı olan azı dişleri, her bir yarım çenede, iki küçük azı, üç de büyük azı olmak üzere beşer tane ve bir çenede toplam on (10) tanedir. Bütün küçük azıların çiğneme ve kenetlenmeye yarayan ikişer tümsekçikleri vardır. Üst çenedeki büyük azıların dörder tümsekçiği; alt çenedeki büyük azıların beşer tümsekçiği vardır.

 1. Akıl Dişleri- Üçüncü Büyük Azılar-Yirmi Yaş Dişleri: Akıl dişleri ayrı bölümde incelenmiştir. Burada, sadece şekillerinin ve kök sayılarının çok değişik olduğunu belirtmekle yetiniyoruz.

 
 
Diş Check-Up

Sağlığınız bizim için önemlidir.

Diş Check Up'ınızı Ertelemeyin!

5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine ve ideal kilolarına ulaşamamalarına,

Hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara,
39-69 yaş grubunda yedi kat daha fazla kalp hastalığına neden olmaktadır.

Neden Diş Check Up’ı?
Diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen gıda maddeleri şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan kolay temizlenemeyen maddelerdir. Bunları tamamen kesmek değil, ancak belirli bir düzen içinde tüketmek ve sonrasında diş temizliğinin yapılması çürüğün önlenmesi için gereklidir. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde diş çürüğü eskiye oranla daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarının değişmesidir. Günümüzde hazır gıda sektöründeki gelişmeyle bu tür gıdaların tüketimi artmıştır. Bisküvi, şeker, çikolata, kola gibi her an elimizin altında olan bu gıda maddeleri dişlerin üzerinde yapışıp kalan ve asit oluşturan maddeler oldukları için diş çürüğünün artışının başta gelen nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı tedavilerinde erken teşhis yapılacak tedavinin daha basit ve daha az maliyetli olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle diş check-upı önemlidir.
Çocuklarda ilk kalıcı dişler 6 yaşında sürmeye başlarlar (6 yaş dişleri). 6-12 yaşları arasında süt dişleri sallanır ve alttan gelen kalıcı dişler onların yerini alır. Ağız ve diş sağlığı insanın tüm yaşamı boyunca önemli olmakla beraber 6-12 yaş arası daimi dişler ağızda yerini aldığından bu dönem daha fazla önem kazanmaktadır.

Bir ömür boyu ağız içinde bulunacak olan daimi dişlerin temelinin iyi olması ilerleyen dönemlerinde oluşacak diş sorunlarını engelleyecektir.

 

 
   
 
Hizmetlerimiz

 • İmplant

 • Estetik Diş Hekimliği

 • Ortodonti

 • Çene Cerrahisi

 • Konservatif Dolgular

 • Endodonti

 • Periodontoloji

 • Çocuk Diş Hekimliği

 • Beyazlatma

 • Protez ve Kuron
 
 
Gülüş Tasarımı Nedir?

Yazı içeriği buraya gelecek.
Gülüş tasarımı ile ilgili bilgi.
Buradaki yazıyı yönetim panelinden dilediğinizce değiştirebilirsiniz. Resim veya stil ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde üst taraftaki başlığı da değiştirebilirsiniz. Hoşgeldiniz yazısı buraya gelecek. Buradaki yazıyı yönetim panelinden dilediğinizce değiştirebilirsiniz. Resim veya stil ekleyebilirsiniz.
Aynı şekilde üst taraftaki başlığı da değiştirebilirsiniz. Resim veya stil ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde üst taraftaki başlığı da değiştirebilirsiniz. Hoşgeldiniz yazısı buraya gelecek. Buradaki yazıyı yönetim panelinden dilediğinizce değiştirebilirsiniz.

Resim veya stil ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde üst taraftaki başlığı da değiştirebilirsiniz. Hoşgeldiniz yazısı buraya gelecek. Buradaki yazıyı yönetim panelinden dilediğinizce değiştirebilirsiniz. Resim veya stil ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde üst taraftaki başlığı da değiştirebilirsiniz. Hoşgeldiniz yazısı buraya gelecek.
Hoşgeldiniz yazısı buraya gelecek. Buradaki yazıyı yönetim panelinden dilediğinizce değiştirebilirsiniz. Resim veya stil ekleyebilirsiniz. Hoşgeldiniz yazısı buraya gelecek. Hoşgeldiniz yazısı buraya gelecek. Buradaki yazıyı yönetim panelinden dilediğinizce Aynı şekilde üst taraftaki başlığı da değiştirebilirsiniz.
Hoşgeldiniz yazısı buraya gelecek.

 
 
Fotoğraflar
 
   

HF Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Edjos.com - Dentkonsept.com - Dentrealmarket.com
Edjos Media