0(312) 466 94 66

"Bizimle Sağlıklı Gülümseyin"

 
Site Haritası
 
Ana Sayfa
Fotoğraflar
İletişim
Kurumsal
Doktorlarımız
Hakkımızda
Kalite Politikası
Klinik Fotoğrafları
Videolar
Hizmetlerimiz
İmplant
Çene Cerrahisi
Estetik Diş Hekimliği
Konservatif Dolgular
Endodonti
Periodontoloji
Çocuk Diş Hekimliği
Beyazlatma
Ortodonti
Protez ve Kuron
Faydalı Bilgiler
Gülüş Tasarımı Nedir?
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?
Ağız ve Diş Sağlığı
Diş Check-Up
Ağız ve Diş Temizliği
Diş Absesi
Diş Çekimi ve Sonrası
Diş Çürükleri
Diş Gıcırdatma (Bruxizm)
Dişlere Florür Uygulaması
Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı
Kötü Ağız Kokusu
Beyazlatma
Çene Eklemi Tedavisi
Çocuk Diş Hekimliği
Dental İmplantlar
Kompozit Dolgu
Laminate
Ortodonti
Periodontoloji
Protez ve Kuron
 
 
Hizmetlerimiz

  • İmplant

  • Estetik Diş Hekimliği

  • Ortodonti

  • Çene Cerrahisi

  • Konservatif Dolgular

  • Endodonti

  • Periodontoloji

  • Çocuk Diş Hekimliği

  • Beyazlatma

  • Protez ve Kuron
 
 
Kompozit Dolgu

Çürük Nedir?

 

Çürük ağızdaki  mikroorganizmaların aldığımız besinleri kullanarak oluşturdukları asitlerin diş dokularını deminerilize etmesi sonucu oluşan patolojik bir olaydır. Bu prosesin meydana gelmesi sonucunda diş yüzeyinde kavitasyon dediğimiz doku kayıpları oluşur ki, bu kaybolan bölgelerin mutlaka bir dolgu maddesiyle restore edilmesi yani doldurulması gerekir. Aksi takdirde çürük oluşumuna neden olan mikroorganizmalar dişin canlı kalmasını sağlan pulpa dediğimiz bölgeye ilerleyerek geri dönüşümlü veya geri dönüşümsüz bazı olayların gelişmesine neden olabilir.

Çürük neden oluşur ?

Çürük oluşması için esasen üç faktörün bir arada olması gerekir. Bunlardan birincisi ağız ortamında bulunan mikroorganizmalardır. Normalde ağız ortamında tüm vücudumuzda olduğu gibi bazı mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bu mikroorganizmalar diş yüzeyinde tutulması bakteri plağı dediğimiz yapının oluşmasıyla gerçekleşir. Bakteri plağına tutunan mikroorganizmalar ağız yoluyla aldığımız besinleri kullanarak organik asitlerin oluşmasına neden olurlar. Buda dişin en üst kısmında bulunan ve oldukça sert bir doku olan mine tabakasının deminerilize  olmasını yani erimesine neden olur. Ancak bu olayın meydana gelmesi için de belli bir sürenin geçmesi gereklidir.

Herkeste çürük oluşur mu ?

Herkeste çürük oluşmaz.Eğer oral hijyen alışkanlıkları iyi bir bireyseniz, yani günde en az iki defa düzgün bir şekilde diş fırçalama alışkanlığınız varsa, sıkı temasta olan dişlerinizin arasını diş ipi kullanarak temizliyorsanız ve ağız çalkalama solüsyonu kullanma alışkanlığınız varsa çürük oluşumu söz konusu olmaz.

Çürüğün oluşmaması için neler yapabiliriz ?

Çürük oluşmaması için ilk önce dişlerin temizliğine özen göstermeliyiz. 6 ayda bir diş hekimine başvurarak dişlerimizi kontrol ettirmeliyiz. Bu çürüğün başlangıç safhasında yakalanmasına ve tedavi edilmesine imkan sunacaktır. Ayrıca dişlerin anatomik formlarından dolayı çürük oluşma meyili yüksek olan bölgelerde çürük oluşmadan önce fissür sealant dediğimiz uygulamaları yaparak çürük oluşumunu engelleyebilir.

Yine çürük oluşmadan önce dişlere flor uygulaması yaparak dişlerin çürüğe karşı daha dirençli olmalarını sağlayabilir. Eğer tükrük akış hızında azalmayla ilgili bir problem söz konusu ise bu hastalara şekersiz sakız çiğnemeleri veya yapay tükrük gibi bazı ürünleri kullanmalarını tavsiye edebiliriz. Hastanın beslenme alışkanlığını düzenleyerek çürük yapıcı besinleri tanıması ve bunları kullanma alışkanlığı varsa nasıl kullanması gerektiği hakkında bilgilendirebiliriz.

Aldığımız besinlerle çürük oluşumu arasında ilişki var mıdır ?

Çürük oluşumunda etkili en önemli besinler karbonhidratlardır. Bu gıdaların yıkılması sonucu meydana gelen şeker alkollerinin çürük oluşumu üzerine etkisi oldukça fazladır.Bu nedenle daha çok lifli gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Bu gıdaların dış yüzeyini temizleme özellikleri oldukça yüksektir.Bunlara örnek olarak elma, havuç, kerevizi verebiliriz. Eğer hastalık şeker tüketme alışkanlığı varsa jel şeklinde ki dişe yapışması özelliği fazla olan ürünleri ‘ jelibon, lokum vs.’ tüketiminin daha az olması tavsiye edilebilir. Çikolata tüketimi şekerli ürünlere göre tavsiye edilebilir.  Özellikle de bitter formunda ki çikolatalar bu ürünlerde kakao oranı daha fazladır. Bu da diş yüzeyinde çürük oluşumunu engeller. Yine çerez tüketiminin de Çürük oluşumuna engel olduğu bilinmektedir.

Ayrıca gece yatmadan önce florasının nötrleştirmek için bir parça peynir yenmesi çürük oluşumunu engelleme açısından fayda sağlar.Dişin bulunduğu bölgenin ve çürüğünün boyutu ve diş üzerinde ki lokalizasyonu dikkate alınarak seçilen uygun bir dolgu maddesiyle çürük dokuyu kaldırdığımız kavite doldurulur.

 
 
Fotoğraflar
 
   

HF Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Edjos.com - Dentkonsept.com - Dentrealmarket.com
Edjos Media - edjos.com Dentkonsept - dentkonsept.com Dentkonsept - dentkonsept.com